10 států v čele s Francií zakládá novou obrannou strukturu

Francie sestavila koalici 10 evropských států, které chtějí navázat užší spolupráci v obranné oblasti mimo struktury Evropské unie a NATO. Takzvaná Evropská intervenční iniciativa (EII) má doplnit stálou strukturovanou spolupráci (PESCO) a zároveň umožnit zapojení zemí, které se této spolupráce neúčastní, jako je Británie a Dánsko.

Evropská unie na konci loňského roku zahájila stálou strukturovanou spolupráci (PESCO), jejímž cílem je posílit obrannou spolupráci mezi členskými státy. Francouzský prezident Emmanuel Macron ji ale považuje za málo ambiciózní a volá po užší obranné spolupráci evropských zemí a vytvoření společné intervenční síly.

Jak informoval server Politico.eu, Macron během posledních měsíců sestavil koalici 10 států, které mají zájem se v obranné oblasti pohnout rychleji kupředu. Ministři obrany Francie, Německa, Británie, Itálie, Španělska, Nizozemska, Belgie, Portugalska, Dánska a Estonska mají v červnu podepsat v Paříži dokument, kterým se zavážou rozvíjet společnou strategickou kulturu a pracovat na koordinaci svých sil pro budoucí operace. Spolupráce se má odehrávat mimo struktury EU i NATO.

Hlavním úkolem takzvané Evropské intervenční iniciativy je podle Francie vzájemně sdílet analýzy případných krizových situací a dopředu vědět, kolik a jakým způsobem státy přispějí, pokud bude potřeba zasáhnout. Může se jednat například o evakuaci občanů EU ze země zasaženou občanskou válkou nebo zásah při humanitární krizi v zemi jako je třeba Libye.

Roste PESCO konkurence?

Někteří úředníci v Berlíně a Bruselu se podle serveru Politico obávají, že Macronova iniciativa bude soupeřit s PESCO. K ní se přihlásilo 25 států EU, které se dohodly na seznamu projektů, jež mají vyplnit mezery v kapacitách evropských obranných sil a snížit jejich duplicitu. Mezinárodní think-tank European Council on Foreign Relations (ECFR) však upozornil, že se jedná spíše o projekty technického charakteru a malého dosahu a že evropská obranná spolupráce musí postoupit dál.

Macron byl již v minulosti kritizován za to, že svými plány podporuje vznik vícerychlostní EU. Podle think-tanku ECFR ale zároveň napříč Evropou sílí názor, že je potřeba umožnit menším skupinám států užší spolupráci. Server Politico také podotkl, že pouze menší skupiny států budou reálně připravené a schopné podniknout významnější vojenskou akci mimo Evropu.

Francie podle Politica usiluje o to, aby se zapojily hlavně státy s největšími zkušenostmi v oblasti vojenských intervencí a mírových misí, z nichž některé se neúčastní PESCO z politických důvodů – zejména Británie a Dánsko.  Macron se tak snaží získat spojence, kteří by Francii pomohli při jejím angažmá v Africe, kde například v roce 2012 sama zasahovala proti islamistickým militantům.

Iniciativa by umožnila spolupráci s Británií i po brexitu

Důležitého spojence představuje Británie, kterou se Francie prostřednictvím iniciativy snaží zavázat k vojenské spolupráci mimo evropské struktury, která by přečkala odchod Spojeného království z EU. Británie disponuje druhou největší armádou v Evropské unii, navíc má dlouhodobé zkušenosti s jejím vysíláním mimo evropský kontinent.

Francouzskou prioritou zůstává také zapojení Německa, které je spolu s Francií hlavním tahounem EU a také má finanční prostředky na uskutečnění velkých projektů. Podle serveru Politico sice není Berlín z Macronovy iniciativy nadšený, nechce ale narušit vztahy s Paříží a zároveň chce zůstat ve středu dění.

Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop
About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1878 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*