20. Festival francouzského filmu – oslava francouzské kinematografie

22-29/11/ 2017 Praha, 23-29/11/ 2017 Brno, České Budějovice, Ostrava, Hradec Králové

Jubilejní  20.  ročník  Festivalu  francouzského  filmu  se  ponese  v duchu  oslavy  francouzské  kinematografie  a  nabídne  reprezentativní  průřez  francouzskou  filmovou  tvorbou.  Festival  slavnostně zahájí předpremiéra velmi očekávané komedie Michela Hazanaviciuse Obávaný, která  sklidila úspěch na letošním  festivalu v Cannes. V tomto poutavém a vtipném  zpracování jednoho  období  ze  života  a  tvorby  nestora  francouzské  kinematografie  Jean-Luc  Godarda  podává  skvělý  výkon známý a oblíbený herec Louis Garrel. V předpremiéře uvede festival i další novinky z Cannes,  mezi  nimiž  jsou  i  životopisné  snímky  Gauguin s  Vincentem  Casselem  v hlavní  roli,  Rodin s Vincentem  Lindonem,  či  poslední  film Micheala Hanekeho Happy End s Isabelle Huppert a JeanLouis  Trintignantem  v  hlavních  rolích.  Výběr  filmů  z  Cannes  doplní  jeho  zahajovací  snímek  Ismaelovy  přízraky  Arnauda  Desplechina,  ve  kterém  se  představí  Marion  Cotillard,  Charlotte  Gainsbourg  a  Mathieu  Amalric.  V  rámci  předpremiér  bude  uveden  také  poslední  film  Martina  Provosta  Polibek  od  Beatrice s  Catherine  Deneuve a  Catherine  Frot v  hlavních  rolích.  Komedie  Rock’  n  Roll  režiséra  a  herce  Guillauma  Caneta  přináší  svěží  a  sebeironický  pohled  na  filmový  průmysl a jeho požadavky na věčné mládí filmových hvězd. V hlavních rolích filmových manželů se  představí Guillaume Canet a jeho skutečná životní partnerka Marion Cotillard.  Dramatický příběh  z první  světové války Na shledanou tam nahoře natočil režisér Albert Dupontel dle stejnojmenné  literární předlohy Pierra Lemaitra, který si za svůj román odnesl v roce 2013 prestižní Goncourtovu  cenu.  Diváci  se  mohou  rovněž  těšit  na  zdařilou  komedii  Madame  služebná režisérky  Amandy  Sthers a rodičům s dětmi nabídne festival úspěšný animovaný snímek režiséra Clauda Barrase Můj  život Cuketky, který získal cenu za nejlepší animovaný snímek na Berlinale, jakož i dva Césary, cenu  Lumière a Evropskou filmovou cenu.

Program  20.  Festivalu  francouzského  filmu  doplní  soubor  krátkých  filmů Bratři  Lumièrové,  které  před více než 120 lety natočili vynálezci kinematorgrafie bratři Louis a Auguste Lumièrovi. Pásmo  jejich zrestaurovaných filmů vybral a sestavil filmový historik Thierry Frémaux.

V rámci oslav jubilejního ročníku festivalu se diváci mohou vydat také na filmy z oficiálního výběru  festivalu v Cannes z let 2011 – 2016.

Pražská  část  festivalu  divákům  nabídne  retrospektivu  výjimečného  díla  režiséra  Jean-Pierre  Melvilla,  od  jehož  narození  uplyne  letos  sto  let.  Uvedeno  bude  sedm  snímků  včetně  filmů  Kněz  Léon Morin, Práskač, Osudový kruh nebo Bob  hazardér, jež jsou  stavebními kameny  francouzské  kinematografie  a  staly  se  odrazovým  můstkem  filmové  kariéry  Jean-Paul  Belmonda  a  Alaina  Delona.

Tradiční  částí  festivalu  jsou  také  sekce  Výběr  české  kritiky,  Filmové  hity  a  Večer  krátkých  filmů.  Letošní  Výběr  české  kritiky  má  na  programu  aktuální  filmová  zpracování  osudů  slavných  francouzských  hudebníků.  Snímek  Mathieu  Amalrica  Barbara vynikajícím  způsobem  přibližuje  postavu slavné francouzské šansoniérky, kterou ztvárnila Jeanne Balibar. Osud populární zpěvačky  Dalidy  mapuje  stejnojmenný  film  režisérky  Lisy  Azuelos.  Snímek  Etienna  Comara  Django pak  vypráví  příběh  francouzského  jazzového  kytaristy  romského  původu  Django  Reinhardta  během  druhé  světové  války.  V hlavní  roli  tohoto  snímku  exceluje  Reda  Kateb.  Výběr  české  kritiky  také  nabídne zdařilou adaptaci Maupassantova románu Příběh jednoho života režiséra Stéphana Brizé  či dokument Bertranda Taverniera Putování francouzským filmem. Doprovodná  výstava Gaumont  – 120  let  kinematografie  představí  v Galerii  35 práci  věhlasného  filmového studia.  Diváci se mohou těšit také na hudební vystoupení a francouzský trh. www.festivalff.cz

www.facebook.com/festivalff

Vstupné na festivalové projekce činí 100 Kč.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.

Festival se koná v osmi partnerských kinech: v kinech sítě Europa Cinemas (Praha – Kino 35 Francouzského institutu, Lucerna, Světozor, Brno – Scala, České Budějovice – Kotva, Hradec Králové – Bio Central, Ostrava – Minikino) a v pražském multikině CineStar Anděl.

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1960 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*