Cena Francouzsko-české obchodní komory

Ve středu 14. června ocenila Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK) čtyři společnosti, které uspěly na zahraničním trhu. Cílem udílení Ceny FČOK je povzbudit další podniky ve snaze o expanzi na zahraniční trh a podporovat vzájemnou obchodní výměnu mezi ČR a Francií.

Za technologické inovace ve svém pražském výzkumném a vývojovém centru byla oceněna francouzská firma Valeo. Laureátem v kategorii Podnikatelský inkubátor MSP je výrobce průmyslového lineárního Chambrelan, francouzský výrobce průmyslového lineárního vedení z Le Havru, který z ČR expanduje na další trhy. Třetí kategorie ocenila úspěch českých MSP ve Francii, ocenění získal tvůrce a výrobce profesionálního gastrozařízení RM gastro. Kategorie Český design ve Francii ocenila Sipral, předního českého dodavatele obvodových plášťů budov ze skla a lehkých kovů, který spolupracuje například se značkou Louis Vuitton.

Na udílení cen navázalo slavnostní zahájení Týdne Francie. Čtvrtý ročník, s heslem Poznejte Francii zblízka: ekonomika, kultura a gastronomie, se koná v Praze od 14. do 25. června 2017.

 

Francie je zajímavou obchodní příležitostí, FČOK podporuje firmy, které tam směřují

Druhá největší ekonomika v Evropské unii, šestá největší na světě, nejvýznamnější obchodní partner České republiky bez společné hranice nebo země s 30% nárůstem přijatých zahraničních investic za poslední rok. Všechna tato pozitivní čísla hovoří o Francii a příležitostech, které nabízí českým firmám. Právě teď je ten nejvhodnější okamžik pro rozvoj spolupráce a vstup na francouzský trh. Opačným směrem, tedy z Francie do České republiky, proudí již tradičně investice. Francie je pátým největším investorem v zemi, nejvíce peněz směřuje do průmyslu a nových technologií.

Zahájení udílení Ceny FČOK„Francie může být zdrojem inspirace v oblasti infrastruktury – dopravní nebo legislativní a také lidské pro oblast školství a vzdělávání. Dobrým příkladem je francouzský kariérní řád,“ uvedl Constantin Kinský, předseda Francouzsko-české obchodní komory.

Cena Francouzsko-české obchodní komory (FČOK) se zaměřila na české firmy, které úspěšně působí na francouzském trhu, dávají práci tamním lidem a uspěly s expanzí do zahraničí. Za technologické inovace byly zároveň nominovány francouzské společnosti, které vynaložily značné prostředky na rozšíření výroby o nejnovější technologie, na robotizaci nebo na výzkumné centrum. Oceněny byly také střední firmy, které vstoupily na český trh prostřednictvím podnikatelského inkubátoru FČOK.

Z nominovaných společností vybírala vítěze v každé kategorii odborná porota složená ze zástupců firem, státní správy, školství i FČOK. Vítězové jednotlivých kategorií získali skleněné poháry ve čtyřech barvách od českého skláře a designéra Filipa Dobiáše. Realizaci projektu Ceny FČOK umožnila i finanční podpora společností AXA Česká republika a Slovensko, Komerční banka a Veolia, jimž tímto děkujeme.

Laureáti Ceny FČOK

Valeo Autoklimatizace a.s. (Kategorie Technologická inovace)

Francouzský dodavatel do automobilového průmyslu vstoupil na český trh v roce 1995, dnes skupina Valeo v ČR zaměstnává na 4000 osob a v loňském roce vykázala obrat 600 mil. €. V roce 2002 zahájila projekt výstavby výzkumného a vývojového centra, ve kterém dnes na 500 inženýrů vyvíjí technologie pro autonomní řízení, autonomní parkování, prvky interiérové elektroniky jako ovládací panely v přístrojové desce a komponenty pro autoklimatizace. Investice do výzkumného centra, které otevřelo své brány v nové podobě v roce 2017, doposud dosáhly 600 milionů Kč.

Další nominovaní: Saint Gobain SekuritFaiveley

Chambrelan s.r.o. (Kategorie Podnikatelský inkubátor)

Francouzský výrobce průmyslového lineárního vedení vznikl v roce 1956 v Le Havru. První forma přítomnosti na českém trhu byl obchodník na částečný úvazek z FČOK, který ho zastupoval u potencionálních českých klientů a opakovaná účast ve Francouzském pavilonu na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Po prvním úspěchu založil v roce 2006 českou pobočku, která se stala výchozím bodem pro expanzi do zemí východní Evropy.

Chambrelan s pouhými 43 zaměstnanci dnes vyváží lineární vedení do 37 zemí světa a Česká republika spolu se Slovenskem se stala 7. nejdůležitějším trhem. To vše pouze s 1 zaměstnancem a po celých 11 let kompletní administrativně-obchodní podporou služeb Inkubátoru FČOK. Česká pobočka za poslední 4 roky zdvojnásobila obrat z 10 na 20 milionů korun.

Další nominovaní: SFHRousselet Robatel 

RM Gastro (Kategorie Úspěch českých MSP ve Francii)

Český tvůrce a výrobce profesionálního gastrozařízení vznikl v roce 1994 a dnes s obratem 800 milionů korun zaměstnává 230 lidí. Do 50 zemí světa vyváží 60 % své produkce. Francie, centrum světové gastronomie, kde panuje vysoce konkurenční prostředí, je pro RM Gastro druhým největším exportním trhem. Nejčastějšími klienty ve Francii jsou restaurace, hotely, školní a zavodni kuchyně.

Další nominovaní: JP SpeditionAmon & Co

Sipral (Kategorie Český design ve Francii)

Společnost Sipral je přední český dodavatel obvodových plášťů budov ze skla a lehkých kovů, jejichž technických dovedností využívají jak čeští, tak světoví architekti a designéři. Od založení v roce 1991 se obrat firmy zvedl o 1000 %. Na francouzský trh firma vstoupila v roce 2008 první realizací, o rok později tam otevřela vlastní pobočku. Mezi její hlavní realizace ve Francii patří „skleněné plachtoví“ muzea Fondation Louis Vuitton Paris architekta Franka Gehryho, dekorační mříž obchodu Louis Vuitton na obchodní třídě Champs Elysée, Evropské archeologické centrum – Saint-Léger-sous-Beuvray nebo aréna v Nanterre.

Další nominovaní: LasvitMmcité

 

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*