Drony ve službách podnikání, e-recepce nebo chytré vytápění. To jsou finalisté Ceny FČOK

Francie je země, která může mnohé nabídnout. V posledních letech to jsou zejména nejvyspělejší technologie a inovace, aktivní přístup k problematice cirkulární ekonomiky a ochrany životního prostředí nebo podpora start-upů a jejich nápadů. Tři z nich uspěly v soutěži o Cenu Francouzsko-české obchodní komory v kategorii Technologická inovace.

Cena v této kategorii je udělena společnosti, která v roce 2018 vyvinula nebo implementovala významnou technologickou inovaci v oblasti výroby nebo služeb, a zvýšila tak kvalitu produktu/služby, celkovou produktivitu nebo obrat společnosti.

Aleego

V roce 2018 založila společnost Aleego online platformu, na níž si mohou zákazníci zejména z řad firem objednat mise dronů s kvalifikovanými piloty za účelem snímkování. Data sesbíraná během letu zpracuje program od Aleego do přehledného analytického reportu, který putuje k zákazníkovi. Tato technologie je v posledních letech vyhledávaná zejména díky nesrovnatelně nižším nákladům a kratší době dodání oproti klasickým leteckým fotografiím. Navíc umožňuje natáčet i videa. Systém se využívá například k monitorování zásob ve velkých skladech nebo inspekci dálkových potrubí. S jeho pomocí lze sestavit i 3D model sloužící například k navržení zabezpečení, pomocí termokamery lze zjistit úniky tepla z budov nebo funkčnost solárních panelů.

Firma je česká, jejím zakladatelem je Francouz Maxime Brivois, který v Praze žije již několik let. V červnu 2018 si Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala Aleego k dvouleté inkubaci v pražském kosmickém inkubátoru ESA BIC Prague.

Porota ocenila Aleego jako dobrý příklad využití moderních technologií a dronů k chodu firmy, aplikovatelný pro mnoho oborů. Cenný je také etický a zodpovědný přístup ke komplikované legislativě spojené s drony v ČR.

Marc2 Corporation Czech

Spojením facility managementu a moderních technologií vznikl produkt e-Reception. Jde o unikátní technologii s non-stop provozem, která nabízí výrazné zefektivnění obslužnosti budov. E-Reception lze využít například jako hotelový check-in, pro navigaci návštěvníků v administrativních budovách nebo nemocnicích, kiosek na vjezdech do logistických areálů, výdej benefitních karet a dárkových poukazů v obchodních centrech nebo registraci pacientů.

Ústřední komunikační platformou je velký dotykový displej, na kterém návštěvník zvolí důvod návštěvy a robot ho poté naviguje dále. Technologie naskenuje a následně ověří pravost požadovaného dokladu. V případě dopředu sjednané návštěvy načte QR kód, který je zaslán formou MMS nebo emailem. Návštěvníkovi vydá přístupovou kartu pro otevření dveří nebo přivolání výtahu s dopravou do patřičného patra. V případě nestandardního požadavku či problému se návštěvník spojí s operátorem.

V České republice se jedná o první univerzální řešení použitelné pro různé typy budov. Návratnost investice pro firmy je v rádu 12 měsíců. V Budoucnu firma plánuje M2C Space, jež by umožnil vzdálené ovládání objektových technologií.

Porota ocenila úsporu času a finančních nákladů pro firmy i návštěvníky a také ekologický aspekt produktu, který díky technologiím omezuje potřebu papíru. Svým způsobem také řeší aktuální nedostatek pracovních sil na českém trhu.

Veolia

Společnost Veolia na základě poptávky investora vyvinula pro budovu V-Tower na pražském Pankráci unikátní systém tepelného hospodářství, který využívá vodovodní sítě jako obnovitelného zdroj tepla. Třicetipatrový bytový dům díky technologickému řešení od Veolia využívá k vytápění i chlazení tepelné čerpadlo, které umí získávat využívat teplo z okolního prostředí.

Důležité pro fungování tohoto principu je stabilita zdroje tepla. Tepelné čerpadlo, které je napojeno na přívodní řad o teplotě 6-11°C, má tedy v tomto případě stabilní zdroj nízkopotencionálního tepla a až dvakrát větší účinnost než v klasické variantě. Špičkové odběry tepla jsou řešeny dodávkou ze sítě dálkového vytápění. Dříve se podobné systémy využívaly ve vodojemech, ale aplikace na vodovodní potrubí je novinkou.

Technologická inovace umožnila pokrýt 75 % potřeby na vytápění budovy V-Tower a získané teplo je o 30 % levnější než v případě plynových kotlů. Projekt získal certifikát Leed Platinum za ohleduplnost k životnímu prostředí.

Porota inovaci ocenila jako skvělý příklad komplexního projektu cirkulární energie, který je navíc aplikovatelný kdekoliv, kde je dostatečný průtok vody ve vodovodní a kanalizační síti a voda proudí gravitačně. Měření v běžném provozu navíc dokazuje, že je nejen ekologické, ale také ekonomické, což je velmi přesvědčivý argument ve prospěch ochrany životního prostředí i konkrétně této technologie.

Vítěze se dozvíte na slavnostním vyhlášení na galavečeru 4. dubna. 

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*