Festival Bonjour Brno 2018

V letošním, již 24. ročníku festivalu Bonjour Brno, který proběhne od 12. do 22. 4. 2018,  se Alliance francaise de Brno, pořadatel akce, rozhodl dát slovo ženám-umělkyním a podpořit tak jejich uměleckou tvorbu a iniciativy, které ženy přinášejí. Budeme s nimi vést diskusi o tom, jaká je role žen v umění a v silném konkurenčním prostředí světa kultury.

Leitmotivem letošního již 24. ročníku festivalu je postava ženy-umělkyně. Žena nám bude tematickou průvodkyní během všech 11 festivalových dní, které se tak jako každý rok i letos vyznačují programovou různorodostí. „Rozhodli jsme se dát slovo ženám-umělkyním a podpořit tak jejich uměleckou tvorbu a iniciativy, které ženy přinášejí. Budeme s nimi vést diskusi o tom, jaká je role žen v umění a v silném konkurenčním prostředí světa kultury,“ uvedl ředitel Alliance Française Brno Jiří Votava.

Díky tomu festival Bonjour Brno nabídne celou řadu perspektiv prosycených ženským šarmem. Ženský aspekt nás bude provázet od akrobacie, výstav a divadelní talk show, přes kinematografii, literaturu, komiks či street-art, až po hudbu, divadlo a tanec pod šapitó. Festivalovou náplň ale nebudou tvořit pouze umělci z  Francie, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jedním z hlavních cílů festivalu je totiž rozvíjet také frankofonní dialog, a tak program zahrnuje i účinkující z jiných frankofonních zemí, jako jsou např. Belgie nebo Maroko, a také řadu českých umělců a umělkyň, kteří se francouzským duchem ve své tvorbě inspirují.

Divadelní talk show

Herec Filip Teller, známý díky svým one man show, provede publikum hravou diskusí Tell or Show – Madame aneb se ženami o ženách.
Datum a místo konání: pondělí 16. 4. 2018 / 19:30 hod. / Kongresový sál – Divadlo Husa na provázku / Vstupné: 280,- / 230,- Kč

Degustace francouzské venkovské kuchyně

Restaurace La Bouchée připravila tříchodovou večeři z nové kuchařky Mimi Thorisson. Menu: Plantiina cibulačka, vepřové kotlety na cideru po normandsku, bramborové pyré s fenyklem, koláč s karamelizovanými vlašskými ořechy.
Datum a místo konání: úterý 17. 4. 2018 / 19:00 hod. / Restaurant La Bouchée / rezervace nutná na: info@labouchee.cz nebo tel. 605 520 339 / Cena: 399,- Kč / osoba

Francouzské filmy v Kině Art

Kino Art představuje výběr z produkce francouzských a frankofonních režisérek.

úterý 17. 4. 2018 15:30 hod. Agnus Dei / Les innocentes (Anne Fontaine, Drama — Francie / Polsko, 2016 / Vstupné: 100,- / 80,- / 50,- Kč), 18:00 hod. Léto / La belle saison (Catherine Corsini, Drama / Romantický — Francie / Belgie, 2015 / Vstupné: 50,- Kč), 20:30 hod. Raw / Grave (Julia Ducournau, Psychologický / Horor — Francie / Belgie, 2016 / Vstupné: 100,- / 80,- / 50,- Kč)

středa 18. 4. 2018 15:30 hod. Léto / La belle saison (Catherine Corsini, Drama / Romantický — Francie / Belgie, 2015, MIMIkiNA / Vstupné: 50,- Kč), 18:15 hod. Vnitřní slunce / Un beau soleil interieur (Claire Denis, Drama — Francie, 2017 / Vstupné: 100,- / 80,- / 50,- Kč), 20:30 hod. Holčičí parta / Bande de filles (Céline Sciamma, Drama — Francie, 2014 / Vstupné: 50,- Kč)

O překládání na ostro

Na téma překladatelské praxe si bude moci publikum přijít poslechnout emeritní vysokoškolskou pedagožku a překladatelku doc. PhDr. Růženou Ostrou, CSc.
Datum a místo konání: čtvrtek 19. 4. 2018 / 17:00 hod. / Literární kavárna Knihkupectví Academia / Vstup zdarma

Ženy v komiksu

Dobrovolnice Evropské dobrovolné služby Marie Facélina představuje výstavu rozšiřující českému návštěvníku obzory v oblasti frankofonního komiksu. I ženské postavy mají své nezastupitelné místo hrdinek v kreslených komiksech.
Datum a místo konání: čtvrtek 19. 4. 2018 / 19:30 hod. / Alliance Française Brno / Vstup zdarma

Závěrečný víkend pod šapitó

Závěr festivalu se stejně jako v minulých letech odehraje v prostorách zahrady Augustiniánského opatství na Starém Brně. V krásném prostoru blízko centra města vyroste hned několik šapitó, které svým kouzlem vtáhnou návštěvníky do nevšedního světa pouličních divadel.

Páteční odpoledne otevřou workshopy a řemesla, nebude chybět ani šálek dobré kávy. Návštěvníky čeká tvořivá street-art dílna, pohybová klauniáda Les fantômes pro všechny věkové skupiny a minutové divadelní představení Nitroscope pro jednoho diváka. Ve večerních hodinách se šapitó rozezní akordeonem belgické písničkářky Emeline tout court, po které bude následovat tančírna s DJ liquid A.

pátek 20. 4. 2018 / 16:00-22:00 hod. / Augustiniánské opatství v Brně – Klášterní zahrada, Mendlovo náměstí / Vstup zdarma

Sobota nabídne program už od brzkého odpoledne, opět budou probíhat workshopy a prodej řemeslných výrobků, jarní atmosféru zpříjemní i sklenka kvalitního vína. Kromě klauniády Les fantômes a představení Nitroscope se představí ve francouzštině i studenti Gymnázia Matyáše Lercha v Brně s dramatickou fraškou Turandot aneb kongres překrucovačů, dále skupina francouzského divadla s koláží skečů Kaamelott a vystoupení Cirkcafe doplní podívanou se svojí gastronomickou performancí. Závěrečný koncert bude již tradičně vyvrcholením celého festivalu a v první části nás jím provedou hudebnice z IFA Trio z partnerského města Rennes, jimž budou inspirací rytmy z Maghrebu, Afriky a Brazílie. O směs orientálního koření a angažovaných říkanek se na závěr celého večera postará skupina Bal Pygmée.

Sobota 21. 4. 2018 / 14:00-22:00 hod. / Augustiniánské opatství v Brně – Klášterní zahrada, Mendlovo náměstí / Vstup zdarma

Ochutnávka a piknik v Otevřené zahradě

Pro ty, co se nebudou jen tak chtít rozloučit s chutěmi Francie, čeká zážitek, který pohladí všechny smysly. Snoubení skvostných pokrmů s lahodnými víny podkreslí pohodový frankofonní eklektický set. V ceně vstupného je čtyřchodové degustační menu připravené pravým francouzským kuchařem a čtyři vzorky vína.

Datum a místo konání: neděle 22. 4. 2018 / 15:00-18:00 hod. / Otevřená zahrada / www.otevrenazahrada.cz/Kalendar-akci.aspx,  konec předprodeje – středa 18. 4. 2018 ve 24:00 / Cena: 520,- Kč / osoba

Kompletní program zde.

Bonjour Brno na Facebooku.

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1878 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*