HR Strategy a SME Club: Tlak na růst mezd a reakce firem

HR Strategy & SME Club: Wage pressure, 17. 10. 2017

Námětem společného setkání HR Strategy a SME Clubu byl rostoucí tlak na zvyšování mezd na českém trhu v kombinaci s prakticky plnou zaměstnaností. Ekonomické aspekty stávající situace účastníkům připomenul Pavel Sobíšek z UniCredit Bank, konkrétní kroky firem popsaly Jana Patková, ředitelka lidských zdrojů z Faurecie a Lucie Semerádová z Valeo Výměníky Tepla.

Zatímco mzdy od roku 2014 meziročně stoupají, nárůst zisku firem za stejnou dobu stále zpomaluje. Podle Pavla Sobíška tak nerovnováha mezi mzdami a ziskem povede ke strukturálním změnám na trhu, Jana Patková pak otevřeně říká, že firma se chystá na krizi, která ze stávajícího stavu nutně vyplyne. Stabilitě pracovního trhu by podle Sobíška prospělo zpomalení ekonomického růstu.

Faurecia se dlouhodobě potýká s velkou fluktuací pracovníků. Z hloubkového průzkumu mezi zaměstnanci vyplynulo, že hlavním důvodem k odchodu překvapivě není finanční ohodnocení, ale kvalita pracovního prostředí, uznání, dobré vztahy nebo funkční systém. Firma tak přestala o zaměstnance bojovat s konkurenty navyšováním mezd, ale naopak se zaměřila na zlepšování celkových pracovních podmínek.

Valeo se sídlem v Žebráku je na půl cesty mezi Prahou a Plzní, dvěma městy, která mají lepší výchozí pozici pro nalákání zaměstnanců. Přesto jich v Žebráku pracuje na 200 v kancelářích (mechanici, technici, inženýři) a 700 ve výrobě. Recept Valeo na udržení zaměstnanců je také především dobrá komunikace, flexibilita a individuální přístup.

Děkujeme Nové galerii za vřelé přijetí a zveme vás do jejích výstavních prostor.

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*