Michel Barnier zvláštním poradcem EK pro evropskou obrannou a bezpečnostní politiku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes jmenoval bývalého francouzského ministra zahraničních věcí Michela Barniera zvláštním poradcem pro evropskou obrannou a bezpečnostní politiku. Při té příležitosti uvedl: „Když se tato Komise ujala úřadu, řekl jsem, že potřebujeme pracovat na posílení Evropy, jedná-li se o otázky bezpečnosti a obrany. Ano, Evropa je hlavně „klidnou mocností“. Ale ani ty největší klidné mocnosti se dlouhodobě neobejdou bez alespoň minimálních integrovaných obranných kapacit. Michel Barnier má v oblasti obrany a bezpečnosti rozsáhlé zkušenosti a je tím správným člověkem, jenž mně a vysoké představitelce Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, místopředsedkyni Komise Federice Mogheriniové, bude radit v těchto otázkách, jež jsou pro budoucnost Evropy důležité.“

V nové funkci bude Barnierovým hlavním úkolem pomáhat při přípravě námětů, jimiž bude předseda Evropské komise přispívat k práci Evropské rady týkající se evropské obranné politiky. Komise může využívat služeb zvláštních poradců buď pravidelně, nebo po stanovenou dobu. Tuto pomoc poradci poskytují na základě své odborné kvalifikace a bez ohledu na jinou výdělečnou činnost. Funkci bude Michel Barnier pro předsedu Junckera vykonávat na částečný úvazek a nebude za ni pobírat žádnou odměnu.

 Barnierovy zkušenosti

Michel Barnier pracoval jako komisař v letech 1999–2004 v Komisi pod vedením Romana Prodiho a v letech 2010–2014 v Komisi, jíž ve svém druhém funkčním období předsedal J. M. Barroso. V letech 2004–2005 působil jako ministr zahraničních věcí ve francouzské vládě. Michel Barnier v roce 2006 jako zvláštní poradce tehdejšího předsedy Komise Josého Manuela Barrosa předložil Evropské radě zprávu, v níž navrhoval vytvoření evropských sil civilní ochrany. Ve druhé Barrosově Komisi se podílel na vedení pracovní skupiny pro obranu a koordinoval práci na sdělení Evropské komise o evropských trzích v oblasti obrany, jež bylo Evropské radě předloženo v září 2014.

Od roku 2006 je také předsedou Evropské lidové strany, jejíž součástí jsou i čeští europoslanci za KDU-ČSL a za TOP 09.

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*