Nejvyšší inflace od října 2012

Český statisticky úřad uvedl, že meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil na 3 %, a je tak nejrychlejší za posledních více než šest let. Zdražení je zapříčiněno silným ekonomickým růstem v posledních dvou letech, díky kterému stouply v České republice mzdy. Lidé tak více utrácejí a produkty se zdražují. Rychlý růst předčil očekávání analytiků, kteří zároveň však odhadují, že inflace nyní dosáhla vrcholu a do konce roku by měla klesnout na 2,5 %.

Nejvýznamnějším faktorem jsou ceny za bydlení, které k rychlému růstu přispívají zhruba polovinou. Nejvíce se pak zdražení dotklo některých potravin, avšak stouply i ceny elektřiny a pohonných hmot.

Za brambory tak nyní platíme zhruba o 75 % více, elektřina zdražila o 12 %, máslo o 9 %. Ekonom Kovanda uvedl, že zatím se zdražení nedotklo cen masa, což se nyní má změnit. Nejvíce narostou ceny vepřového, jelikož čínské chovy, ze kterých se k nám vepřové dováží, se nyní potýkají s africkým morem prasat a vepřové je tedy nutné dovážet z jiných zemí. Příčinou dražších pohonných hmot je koruna, která oslabila vůči dolaru, ve kterém se paliva obchodují.

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*