PKF – Prague Philharmonia si připomene 100 let vzniku Československé republiky

Rozhlasová reportáž stanice BBC, jež celý svět informovala o událostech 21. srpna 1968, zastihla Karla Husu již v USA, kde žil od roku 1954. Pod jejím dojmem vzniklo mimořádně působivé dílo Hudba pro Prahu 1968, zajímavé již svým původním obsazením výhradně pro dechové a bicí nástroje. Autor v něm spojil minulost a současnost: starý husitský válečný chorál z patnáctého století Ktož sú boží bojovníci; zvony stověžaté Prahy; volání ptáka jako symbolu svobody. Hudba pro Prahu 1968 je ve světě dodnes jednou z nejčastěji uváděných skladeb českého autora 20. století. Od své premiéry zazněla v téměř osmi tisících provedeních. Uvedení v Československu se dočkala až v roce 1990.

PKF – Prague Philharmonia si mimo jiné i tímto dílem připomene 100 let vzniku Československé republiky v neděli 7. října ve Dvořákově síni Rudolfina. V rámci koncertu zazní rovněž předehra k opeře Libuše Bedřicha Smetany, Bohemian-Danish Folk Tune Carla Nielsena z roku 1928, jehož ústředním motivem se stala oblíbená píseň T. G. Masaryka Teče voda, teče, Dvojkoncert pro hoboj, harfu a malý orchestr Jana Hanuše a výběr z první a druhé řady Dvořákových Slovanských tanců.

„Je mi nesmírnou ctí uvést společně s fantastickými kolegy z PKF – Prague Philharmonia program, který symbolicky přemosťuje slavnou minulost ztělesněnou ve Smetanově Libuši s tragickými událostmi roku 1968, tak neskutečně věrně a živě zaznamenanými v dnes již legendární skladbě Karla Husy Hudba pro Prahu 1968. Toto výbušné dílo ilustrující autorovy bezprostřední pocity z událostí srpna 1968 doplní krásný Dvojkoncert Jana Hanuše, ve kterém si zahrajeme společně s vynikajícími sólisty Kateřinou Englichovou a Vilémem Veverkou, a výběrem ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Velmi se těším na toto mé další setkání s orchestrem PKF a s pražskými posluchači,“ komentuje dramaturgii koncertu slovenský dirigent Marián Lejava, který v neděli povede PKF – Prague Philharmonia.

Marián Lejava je zajímavou mladou postavou slovenské hudební scény, spojenou zejména s prováděním soudobých skladeb, jichž tento dirigent a skladatel premiéroval více než stovku. Je jedním ze zakladatelů ansámblu Melos Etos a VENI a dvojnásobným držitelem ceny RADIO_HEAD. Na své umělecké cestě spolupracoval s dirigenty jako Zsolt Nagy, Günter Herbig, Peter Eötvos, Iván Fischer a skladateli jako Tristan Murail, Erich Urbanner, Klaus Huber nebo Christian Wolff. Sólisty večera budou, jak již bylo zmíněno, harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka, dva zcela mimořádní hráči, kteří tvoří umělecké duo od roku 2005.

Více informací o koncertu

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1979 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*