Privátní prohlídka magickou Bretaní v Paláci Kinských

Jan Zrzavý, Přístav v Bretagni Ploumanac‘h, 1930, Národní galerie v Praze

Kultura má v programu akcí FČOK své pevné místo a stálé příznivce. FČOK ve spolupráci s Národní galerií připravila privátní komentovanou prohlídku výstavy Bonjour, Monsieur Gauguin s podtitulem čeští umělci v Bretani 1850-1950. Vynikající komentovanou část zajistila Monika Švec Sobolová. Hosté měli možnost ochutnávky vín z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem a pochutin z Café NG Kinský.

Obsáhlá výstava mapuje přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850–1950 a hodnotí, jakým způsobem zachycovali její drsnou krajinu či tradiční bretonské motivy. Bretaň odjakživa přitahovala výtvarné umělce a na přelomu století se díky pontavenské škole stala významným uměleckým centrem moderního umění, kam se sjížděli nejprogresivnější malíři tehdejší doby. Pravidelně do Bretaně jezdili i umělci českého původ, několik málo z nich se tam i na čas usadilo.

Díla českých autorů zastupují například Jaroslav Čermák, Antonín Chitussi, Alfons Mucha, Josef Čapek, František Kupka, Jan Zrzavý, Alén Diviš, Toyen nebo Jan Křížek. Jejich díla jsou doplněna o srovnání s obrazy zahraničních tvůrců jako Paul Gauguin, Paul Sérusier a Émil Bernard.

Další kulturní akcí ze zcela jiného soudku je projekt  1 noc ve 100 kinech, kdy se 7. února bude promítat záznam koncertu kapely Metallica z jihofrancouzského Nîmes ve stovce českých kin. Film má českou předpremiéru 3. února, partnerem večera je FČOK.

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1960 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*