Půl milionu hostů v českých i francouzských lázních ročně

Česká republika se pyšní desítkami lázeňských míst a lázeňství zde má několikasetletou tradici. Světoznámé jsou především západočeské Karlovy Vary i díky moderní historii spojené s filmovým festivalem. Po krátkodobém poklesu zájmu vlivem změny legislativy se české lázně opět těší velké popularitě a počet hostů je jen o málo nižší než v několikanásobně větší Francii. V zemi galského kohouta je lázeňství spojeno s historií římské říše, kde společné lázně byly nedílnou součástí společenského dění, v současnosti však také nabývá na popularitě.

Na mnoha místech České republiky vyvěrají jedinečné minerální prameny, které jsou již od počátku 15. století využívány k léčebným účelům. Kolem těchto pramenů v průběhu staletí vznikala lázeňská města se specifickou architekturou, často zasazená do malebné krajiny. Největší rozvoj zaznamenalo lázeňství koncem 18. století, protože bylo těsně spjato s pokrokem vědy a techniky i s rozvojem volnočasových aktivit a cestování. V roce 2011 neustálý nárůst ukončila legislativní změna, která omezila příspěvky pojišťoven na lázeňské pobyty. Dopad byl okamžitý, neboť plná třetina z 380 tisíc klientů ročně čerpá podporu pojišťoven na pobyt. Další třetinu hostů v českých lázních tvoří cizinci, poslední třetinu tuzemští rekreanti. Po protestech Svazu léčebných lázní, založeného v roce 1995, i na nátlak veřejnosti, se pravidla opět změnila a raketový nárůst počtu hostů na sebe nenechal dlouho čekat.

Ve Francii, která má šestkrát více obyvatel než ČR, zavítá ročně do lázní na předpis na 550 tisíc hostů. Více než dvě třetiny z nich se léčí s problémy pohybového ústrojí. Mají na výběr celkem ze 109 lázeňských zařízení a 770 pramenů. Na hladký průběh odvětví dohlíží od roku 2002 lázeňské odbory. O významu lázeňství v obou zemích svědčí i fakt, že prezidentem Evropského svazu lázní ESPA je Francouz Thierry Dubois, viceprezidentem Martin Plachý ze západočeské lázeňské rodiny.

Mariánské láznì, nordic walking na kolonádìLéčivé účinky vody rozhodně nejsou novinkou posledních let. Propagoval je například Vinzenz Priessnitz, rodák z horské vesnice Grafenberk, dnešního Jeseníku, kde také založil vodoléčebné lázně. Vedle oplachování studenou vodou či mokrých zábalů jako první poslal pacienty ven na slunce, aby měli pohyb na čerstvém horském vzduchu. Svými postupy si vysloužil žaloby několika lékařů, nespokojených, že laik léčí rychle, úspěšně a navíc zadarmo. V Jeseníku dnes najdeme Balneopark s vodními chodníky, studenými lázněmi či tryskami, který na jeho počest nese jeho jméno, stejně jako desítky pramenů po celé zemi.

Jen v samotných Karlových Varech najdeme 13 pramenů, fiktivním 14. pramenem je bylinný likér Becherovka. Teplou vodu najdeme i v samotném názvu města Karlovy Vary, stejně tak Teplice odkazují na termální pramen. Více než desítka českých měst má slovo lázně přímo v názvu města: Františkovy, Jánské, Mariánské, Bělohrad, Libverda, Toušeň a mnoho dalších. Samostatnou, a ne příliš veselou, kapitolou českého lázeňství je město Jáchymov, kde se dnes mnozí léčí a rekreují, avšak v období komunismu zde mnoho politických vězňů zemřelo při těžbě uranu. Stejně jako v Česku najdeme Lázně, ve Francii jsou města a vesnice složeným názvem: Aix-les-Bains, Barbotan-les-Thermes, Digne-les-Bains nebo dokonce Bains-les-Bains, tedy něco jako Lázně nad Lázněmi. Některá francouzská lázeňská města známe i v Čechách díky balené minerální vodě, která se vyváží: Vittel, Evian nebo Vichy.

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*