Stát dá dvě miliardy z evropských peněz na rozjezd startupů

budova IBC, sídlo inkubátoru FČOK

Kabinet Bohuslava Sobotky dnes odsouhlasil návrh Ministerstva průmyslu a obchodu na podporu začínajících podnikatelů. Projekt počítá s využitím peněz z Evropských strukturálních a investičních fondů ve výši až 50 milionů eur (1,35 miliardy korun) a zapojení dalších soukromých zdrojů ve výši 32 milionů eur (864 milionů korun).

Příští rok by měl na podporu projektu vzniknout Národní inovační fond, nástupce původně zamýšleného Seed fondu. NIF, státní investiční společnost, bude spadat pod dohled České národní banky. Projekt je v první fázi plánován na deset let.

Méně peněz, než by úspěch vyžadoval

Sedm z deseti malých inovativních firem v Česku je totiž podle společného průzkumu ministerstva a poradenské firmy Deloitte nuceno investovat méně peněz, než by úspěch jejich byznysu vyžadoval. Takřka polovinu domácích startupů dokonce financují jejich duchovní otcové pouze ze svých úspor, další čtvrtina pak shání peníze v rodině a po známých. Banky nepomohou, pouhých sedm začínajících podnikatelů ze sta dosáhne na bankovní úvěr.

Národní inovační fond podpoří vybrané projekty formou kapitálového vstupu, nikdy však nebude jediným investorem. Část investice bude muset vždy pokrýt soukromý investor. Na samotném startu podnikání, v takzvané seed fázi, může stát profinancovat až 90 % kapitálového vstupu investorů do podniku, procento kapitálové účasti státu má pak klesat v závislosti na stupni rozvoje žadatelova podnikání. V pozdější fázi startupu se tak fond zapojí do projektu v maximálním objemu 60 % hodnoty investice, konečně pokud má investice posloužit k expanzi již relativně zavedeného byznysu z řad menších podniků, fond profinancuje maximálně 40 % investic při většinovém podílu soukromých kvalifikovaných koinvestorů.

Inkubátor pro podniky z Francie

Služby na rozjezd podnikání poskytuje i Francouzsko-česká obchodní komora. Pod souhrnným názvem inkubátor se skrývá pronájem vybaveného pracovního místa, koučování, správa účetnictví a administrativní stránka spojená se zaměstnancem. Francouzská či jiná zahraniční firma tak může na český trh vstoupit prostřednictvím jediného obchodního zástupce, který se na rok stane zaměstnancem FČOK a buduje obchodní vztahy pro firmu z Francie. Po pár měsících může firma vyhodnotit své úspěchy na českém trhu a založit si vlastní s.r.o. nebo se naopak stáhnout a trh opustit bez větších výdajů.

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*