Agentura Fitch zhoršila rating Francie, Standard & Poor’s ji varovala již v říjnu

Ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie o jeden stupeň na AA se stabilním výhledem. Hlavním důvodem jsou obavy o vývoj státního rozpočtu, který musí Paříž přepracovat podle pravidel Evropské unie. Fitch rovněž upozornil, že hospodářský výhled Francie je slabý a reformy nedostatečné. V letošním roce by francouzská ekonomika měla poprvé po čtyřech letech růst pomaleji než je průměr eurozóny.

Varování v říjnu, snížení v prosinci

Fitch již v říjnu pohrozil Francii snížením ratingu o jeden stupeň kvůli přetrvávající neschopnosti vlády plnit její vlastní cíle. Přestože investoři zhoršení ratingu očekávali, výnosy desetiletých dluhopisů Francie se v pátek propadly na nové rekordní minimum 0,891 procenta. Důvodem je naděje, že Evropská centrální banka začne brzy nakupovat státní dluhopisy, aby tak podpořila ekonomický růst eurozóny, napsala agentura Reuters.

Již v polovině října mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s zhoršila výhled úvěrového ratingu Francie ze stabilního na negativní. Vysoký příjem na obyvatele, produktivita či stabilní finanční sektor byly tehdy dostatečným důvodem pro zachování současné známky.

Známka AA je u agentury Fitch třetí nejvyšší. Třetí nejvyšší známku má Francie také u ratingové agentury Standard & Poor’s. Třetí agentura Moody’s zatím ponechala Francii druhou nejvyšší známku AA1, upozornila agentura DPA. Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Francouzské problémy s rozpočtem

Francie loni dostala od Bruselu svolení odložit snížení deficitu pod tři procenta o dva roky, a to za slib reforem. V září však vláda varovala, že rozpočtový deficit pod hranici tří procent hrubého domácího produktu dostane nejdříve v roce 2017, tedy o dva roky později, než slíbila svým evropským partnerům. Francouzský deficit navíc nebyl pod 3% hranicí již deset let. Paradoxem je, že v Evropské komisi se právě o rozpočtovou kázeň stará bývalý ministr financí Francie Pierre Moscovici.

V pátek 28. listopadu dala Evropská komise Francii a také Itálii tři měsíce na přepracování rozpočtů pro rok 2015. Komise je přesvědčena, že „Francie musí pokračovat ve strukturálních reformách a nadále je zrychlovat.“

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*