Návrh pracovního zákona: Francouzští zaměstnanci se bouří. Již počtvrté.

Foto: commons.wikimedia.org

V posledních dvou měsících se ve Francii vzdouvají vlny nepokojů a protestů, včera již počtvrté. Příčinou nejsou lunární cykly, ale návrh nového pracovního zákona, který představila francouzská ministryně práce, Myriam El Khomri. Ten by měl zflexibilnit extrémně strnulý francouzský trh práce a zjednodušit najímání a propouštění pracovníků. Přesto v reakci na návrh povolalo sedm odborových organizací zaměstnance, studenty a gymnazisty do ulic. Mají za cíl vyvinout nátlak na francouzskou vládu, která začne projekt zákona projednávat 3. května. Navazující parlamentní debata by pak měla trvat několik týdnů.

Protestující považují projekt zákona za příliš výhodný pro zaměstnavatele a naopak velmi nevýhodný pro zaměstnance. Bouří se také studenti, kteří by měli naopak uvítat jakýkoli krok ze strany vlády na zpružnění pracovního trhu, v němž je kontrakt na dobu neurčitou privilegiem jen pro vyvolené. Přitom téměř 25 % obyvatel Francie ve věku do 25 let je nezaměstnaných. I přes snazší propouštění by byl dopad zákona na zaměstnanost pozitivní.

Novela by měla především umožnit firmám lépe reagovat na aktuální potřeby a přizpůsobit pracovní dobu. Stejně tak je jejím obsahem konkretizace podmínek ekonomického propouštění. Protesty nebyly ukončeny ani poté, co vláda učinila některé vstřícné kroky vůči zaměstnancům a odstranila určité sporné body. A tak zatímco je reformnější křídlo odborářů ochotno vyjednávat zvláště nad pravidly ekonomického propouštění či zvláštními režimy pro mikropodniky a malé a střední podniky a návrh jako celek neodsuzují, zástupci odborů, které protesty svolaly, odmítají i jakkoli modifikovaný návrh. Již jeho základní filozofie je totiž podle nich nepřípustná.

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*