Praha chce být mostem mezi Čínou a Evropou

Foto: Petr Fučík

Po anexi Krymu Ruskem a evropských sankcích proti Moskvě byla Česká republika nucena přehodnotit své nadstandartní vztahy k této zemi a svou pozornost obrátila k Číně, které se začala intenzivně dvořit. Přčedstavitelé českého státu, jak vláda, tak prezident Miloš Zeman, se jednomyslně shodli na společném cíli: stát se významným, či dokonce nejvýznamnějším velkých čínských společností v Evropě. A na dosažení tohoto cíle rozhodně nešetří.

Hlava státu prohlásila, že orientace české zahraniční politiky, která do značné míry stavěla na morálce a respektování lidských práv, jak prosazoval bývalý disidentský prezident a přítel Dalajlámy Václav Havel, je již překonaná a navíc chybná.

Prezident Zeman navštívil Čínu dvakrát a vždy způsobil pozdvižení. V říjnu 2014 zvolil pro cestu zpět do vlasti soukromé tryskové letadlo, jehož palubu sdílel s nejmocnějšími českými podnikateli. Letos v září se pak stal jediným představitelem demokratické země, který se zúčastnil čínských vojenských oslav 70 let od konce Druhé světové války.

Čeští politici již chystají červený koberec pro čínského prezidenta, který přiletí do Prahy letos v zimě. Na konci historicky první návštěvy čínské hlavy státu by měl být podpis několika smluv a oznámení významných čínských investic do projektů a společností v České republice. Čínské podniky disponují značnou hotovostí, kterou by rády využily k posílení vlastní pozice v Evropě a udržení výše čínského vývozu, tolik nezbytného pro růst zpomalujícího hospodářství.

První vlna peněz z Říše středu přitekla do ČR na konci léta. Konglomerát CEFC masivně investoval do česko-slovenské  finanční skupiny J&T Patrika Tkáče (drží 10% podíl), do nemovitostí (renesanční Martinický palác), do pivovarů (skupina Lobkowicz), do televize (TV Barrandov) i do slavného fotbalového klubu Slavia Praha.

V dalším kole by se k vlně investic měli připojit i další významní hráči čínského byznysu jako Bank of China, letecká společnost Hainan Airlines a možná i král e-shopů Alibaba. V listopadu Čínské investiční fórum, které v Praze uspořádala Česko-čínská obchodní komora a Centrum pro ekonomickou spolupráci Komunistické strany Číny, přilákalo na dvě stovky byznysmenů z Číny a mnohé další ze střední i východní Evropy.

Fabrice Martin-Plichta, dopisovatel deníku Le Monde v Praze

About Francouzsko-česká obchodní komora / Chambre de commerce franco-tchèque 1980 Článků
Francouzsko-česká obchodní komora, založena v březnu 1996, je platformou pro rozvoj francouzsko-české komunity, obchodních a kulturních vztahů obou zemí a zároveň podporovatelem myšlenky jednotné Evropy. Pro členské společnosti i veřejnost pořádá tým FČOK debatní obědy, tematické kluby a konference, Speed Business Meetingy v Praze a v regionech, kulturní a společenské akce, turnaje v pétanque a golfu a nově také sportovní tréninky. V roce 2014 byla obnovena tradice udílení Ceny FČOK. Za celý rok 2016 přišlo na akce FČOK více než 4300 hostů. Obchodní oddělení FČOK poskytuje poradenství a širokou paletu služeb českým a francouzským firmám, které chtějí začít podnikat na novém trhu. Služeb obchodního oddělení na podporu podnikání využije každoročně více než 70 firem. FČOK je členem CCI France International, která sdružuje 120 francouzských obchodních komor v 90 zemích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*